Výkon grafické karty - Nvidia Tesla.

Čtyřjádrové procesory přináší do DC dosud nevídaný výkon. Procesor Q6600, mimochodem lehce přetaktovatelný, má dvojnásobý výkon než core2duo.
A to je na počtu wu znát.
Objevil se nový fenomén radikálního zvýšení výpočetního výkonu - GPGPU - znamená zapojit do počítání i procesor na grafické kartě.

Nvidia nyní přichází se speciální kartou - Nvidia Tesla.


A stojíme před otázkou - dá se tato karta využít na počítání v systému BOINC?
Merlin nám to zjistí.
A je tu další otázka.
Pokud bude využitelná, půjde do ní někdo z členů SF??

Merlin tuto možnost zvažuje.


Pokud vše dobře dopadne a Tesla karta se uhnízdí v Merlinově stroji, bude to pro Space Family dosud nevídaný výkonový nárůst.
A kdyby se přidali další členové, momentálně skeptičtí, avšak po případném shlédnutí Merlinových kreditových žní, kdo ví?

Nu, nechme mága přemýšlet, a držme mu palce.

Výkon, spotřeba, boinc a optimalizace PC

Mnoho lidí se dostane k projektu samozřejmě již s vybavením, které vlastní z minulosti. V 100% zátěži potom může podle typu HW spotřeba narůst od jednotek W až po mnoho desítek – jedná se hlavně o CPU. Ale tak jak už to ve vývoji bývá – po ulicích dnes jezdí moderní auta s nižší spotřebou a větším výkonem ve srovnání s rachotinami před 20 lety. Možná to není dobré srovnání, ale jak již bylo řečeno, jsme subjektivně zatíženi. Výstup si každý udělá sám . Hned na začátku poznamenáme, že pokud uvažujeme poskytnout svůj nevyužitý potenciál cpu aplikaci boinc a vědeckým výpočtům, spotřeba energie stoupne – počítač totiž pracuje – to je překvapení. Důležité ale je, jak a v porovnání s čím spotřeba stoupne. Jak – ve smyslu kolik hodin denně je počítač v provozu. V porovnání s čím, myslíme zde ve smyslu “nehraji hry, nespouštím žádné náročné programy – mám ale silné cpu, avšak podtaktované systémovou utilitou, která sníží násobič a napětí – tím pádem spotřebu (koupil jsem tedy drahé cpu, ale využívám výkon mnohem levnějšího). Dalo by se namítnout, že tento výkon mám k dispozici „když ho budu potřebovat“. V této chvíli se ale budeme muset rozdělit na dva základní typy lidí: ty co výkon mají k dispozici - “idláci” a ty co ho záměrně využívají - “burňáci”!! Pro první typ uživatele bude spotřeba logicky vyšší, pro druhý nižší… Reálná spotřeba podtatktovaného procesoru bude menší, než na “tovární” frekvenci. Máme zde v podstatě dva rozdílné počítače s různým výkonem. Můžeme také předpokládat, že skalní idláci si námi uvažovanou aplikaci nebudou instalovat

doublepower.jpg

Bude následovat shromáždění základních informací na webu, osobní zkušenosti - měření spotřeby sestav v default nastavení, s projektem, po přetaktu cpu a možnosti optimalizace.

Zprávy teamového profesora


vedouci.jpg

Možná někdy dojde i ktomu, že článek o spotřebě bude ...
Na problém je více pohledů. Narazil jsem při debatách na jeden zásadní…výkon a moderní technologie. Zatím Jenik přeměřil svůj stroj a dodal výsledky - díky. Zaexperimentovali jsme trochu s hardwarem - na trhu se objevují nové typy cpu, u mnohých komponent klesá spotřeba - což je dobrá cesta, na článeček však nezbývá zatím čas.


Nahoru